Këto ushqime do ta bëjnë fytyrën tuaj të duket më e butë dhe delikate

Të gjithë duam të dukemi më të rinj nga sa jemi dhe të jetojmë sa më gjatë që të jetë e mundur. Edhe pse fillesa është trashëgimia jonë gjenetike, dieta jonë gjithashtu luan një rol jetësor për të na ndihmuar të rrisim jetëgjatësinë tonë dhe të mbajmë një lëkurë të bukur dhe rinore për më shumë kohë.

Ne po ju zbulojmë 11 ushqime anti-plakje që kujdesen mbajnë lëkurën tuaj.

Avokado

Ju ndoshta keni dëgjuar se avokado ju bën të shtoni peshë për shkak të përmbajtjes së lartë të yndyrës. Por ndoshta nuk e dinit se ato yndyra janë shumë të shëndetshme.

Duke konsumuar një avokado në ditë ul nivelet e kolesterolit dhe mbështet procesin e rigjenerimit të lëkurës. Ajo siguron trupin tuaj me vitaminë C, kalium dhe antioksidantë, dhe është e pasur me acid folik.

Këshillë: A e keni provuar lëngun e avokados? Nuk është kurrë tepër vonë për të provuar gjëra të reja. Është shumë kremoz dhe i lehtë për t’u bërë. Vendosni tulin e avokados, qumësht, akull të grimcuar dhe një lugë sheqer në blender, dhe trazojini derisa të formohet një përbëre e njëtrajtshme.

Manaferrat

Luleshtrydhe, manaferra, boronica, rrushi … Këto fruta të vogla kanë aftësi antioksiduese që parandalojnë ose vonojnë disa lloje të dëmtimeve të qelizave dhe mund të zvogëlojnë ënjtjen dhe dhimbjen e kyçeve.

Veçanërisht ju rekomandojmë që të konsumoni boronica gjatë përmirësimit të aftësive njohëse dhe të ndihmoni në parandalimin e sëmundjeve të urinës, Alzheimerit dhe demencës.

Karrota

Kjo perime është e njohur për aftësitë e saj për të mbrojtur sytë në sajë të beta-karrotenit, një substancë që trupi e konverton në vitaminë A. Kjo ndihmon retinën dhe pjesët e tjera të syrit të funksionojnë normalisht. Gjithashtu mbron lëkurën nga photoaging – rrudhat e parakohshme të lëkurës të shkaktuara nga ekspozimi ndaj rrezeve UV.

Mos harroni që të mos e gatuani karrotën më tepër se sa duhet pasi kjo do të reduktojë ndjeshëm sasinë e ushqyesve dhe vitaminave thelbësore.

Frutat & agrumet

Frutat e agrumeve janë një burim kryesor i vitaminës C dhe acidit folik. Ato ndihmojnë në zvogëlimin e niveleve të kolesterolit dhe acidit urik në gjak. Nëse i konsumoni ato rregullisht, ata do t’ju ndihmojnë të parandaloni problemet e qarkullimit të gjakut, problemet e zemrës dhe sëmundjet si përdhesi, të cilat shkaktojnë dhimbje të tmerrshme në nyje.

Pirja e lëngut të limonit me një stomak bosh pastron zorrës e trashë dhe detoksifikon trupin. Përveç kësaj, trupi juaj do të absorbojë lëndët ushqyese të , dhe ju do të ndjeheni të shëndetshëm dhe rrezatues.

Hudhra

Jo vetëm që hudhra është një armë e fuqishme për të penguar vampirët, por gjithashtu vret shumicën e infeksioneve nëse përdoret siç duhet. Ne e dimë se era e hudhrave mund të jetë shumë e fortë dhe e vështirë për t’u hequr qafe, por përfitimet e pabesueshme që ofrojnë hudhrat e bëjnë atë të vlefshme.

Aftësitë e saj fungicidale dhe bakterike e bëjnë këtë superushqim anti-plakje një nga antibiotikët më të mirë natyrorë. Gjithashtu balancon kolesterolin, përmirëson qarkullimin e gjakut dhe hipertensionin, dhe ndihmon në uljen e rrezikut të kancerit të caktuar.

Çokollata e zezë

Më në fund një gjë e ëmbël! Çokollata e zeë ka përfitime të shumta shëndetësore. Ajo përmban antioksidantë të tillë si flavonoide që ndihmojnë lëkurën tuaj të mbrojtur veten nga dëmtimet UV, të luftuar radikalet e lira, dhe për të përmirësuar hidratimin dhe trashësinë e saj. Por mos u lumturoni kaq shpejt: vetëm çokollata me të paktën 75% kakao do t’ju japë të gjitha përfitimet antioksiduese.

Vaji i ullirit

Vaji i ullirit nuk është vetëm një pjesë thelbësore e një diete të shëndetshme, por gjithashtu një shtesë e denjë për rutinën tuaj të kujdesit ndaj lëkurës. Kjo është një nga burimet kryesore të acidit alfa-linolenik që e mban lëkurën tuaj të hidratuar, duke parandaluar plakjen e saj.

Këshillë: butësisht aplikoni disa pika vaj ulliri rreth syve tuaj natën pak para se të shkoni në shtrat. Kjo do ta bëjë lëkurën tuaj të butë dhe të zvogëlojë shfaqjen e rrudhave. Nuk kërkohet shpëlarje.

Domatet

Domatet nuk janë vetëm të lëngshme dhe të shijshme, por edhe të mira për shëndetin tuaj. Ato janë të pasura me ushqyes dhe përmbajnë shumë vitaminë A, vitaminë C dhe acid folik.

Likopenet, të cilat janë përgjegjëse për ngjyrën e kuqe të domates të pjekur, janë antioksidantë 14 herë më të mëdhenj se resveratroli i gjetur në verë të kuqe.

Ato mbron lëkurën nga rrezatimi UV dhe gjithashtu kanë një efekt të madh në parandalimin e sëmundjeve kardiovaskulare, degjeneruese dhe infektive. Meqë ra fjala, lokopenet janë më e lehtë për të absorbuar kur domatet janë gatuar dhe kombinuar me pak vaj ulliri.

Lloje peshku

Lloje peshku si salmoni, toni dhe shojza, janë një burim i madh i acideve yndyrore Omega 3 që ndihmojnë rigjenerimin e qelizave dhe mbajnë pak kolesterol. Ata janë gjithashtu shumë të mirë për kujdesin e lëkurës, pasi ndryshojnë dhe parandalojnë dëmin oksidues që vjen me moshën.

Përveç kësaj, salmoni i pjekur në furrë është shumë i lehtë për t’u përgatitur. Hidhni në të kripë dhe piper, mbulojeni me copa limoni dhe rozmarine dhe piqeni me vaj ulliri.

Shafrani i indisë

Kjo bimë, e cila gjendet zakonisht në formë pluhuri, po bëhet gjithnjë e më popullore dhe ka një arsye për këtë. Vetitë e saj anti-kanceroze, tretëse dhe anti-inflamatore e bëjnë atë një zgjedhje të shkëlqyeshme kur bëhet fjalë për përgatitjen e gatimeve tuaja. Ajo gjithashtu ngadalëson procesin e plakjes, ju jep energji dhe e ngre humorin tuaj në kohë stresi.

Proshuta Iberiane

Lajme të mrekullueshme! Proshuta iberiane ndihmon në parandalimin e humbjes së masës së muskujve të lidhur me plakjen dhe përmban një sasi të madhe të acideve yndyrore të shëndetshme që forcojnë sistemin kardiovaskular.

Përveç kësaj, është një burim i mineraleve (hekur, zink, kalium) dhe vitaminave të grupit B. Por mos harroni që të mos e ngarkoni shumë proshutën pasi përmban shumë natrium. /Nga: Super Shëndeti