Dalin pamjet/ Protesta në Ministrinë e Jashtme, arrestohet kreu i ‘Vetëvendosjes’ në Shqipëri (FOTOT)


Gjatë protestës së sotme zhvilluar para godinës së Ministrisë së Jashtme në Tiranë, policia ka shoqëruar kreun e Lëvizjes Vetëvendosje në Shqipëri, Bojken Abazi.

Në një reagim zyrtar, Vetëvendosja denoncon shoqërimin e tij, dhe shkruan se ky është një arrestim i porositur.

Sipas kësaj lëvizjeje, Abazi është marrë nga policia para se të mbërrinte në vendin ku do të mbahej protesta.

Gjithashtu janë publikuar dhe fotot nga momenti i shoqërimit të tij për në komisariat.

“Arrestim i porositur e i padrejtë. Aktivisti dhe drejtuesi i Qendrës së Lëvizjes VETËVENDOSJE! në Shqipëri, Boiken Abazi, është arrestuar nga policia, në rrugë e sipër teksa po shkonte për të marrë pjesë në tubimin paqësor protestues pranë Ministrisë së Punëve të Jashtme.  Ky arrestim është tipikisht i porositur.

Arrestimi u krye para se të fillonte tubimi, madje para se Boiken Abazi të mbërrinte në vendin e lajmëruar për tubimin. Tubimi paqësor protestues i organizuar nga Shoqata “Çamëria” dhe PDIU me rastin e vizitës së ministrit të jashtëm grek në Tiranë synon shtrimin e kërkesave në lidhje me zgjidhjen e çështjes shqiptare të Çamërisë, heqjen e ligjit të luftës dhe delimitimin e drejtë të kufive detarë.

Shënjestrimi i Lëvizjes VETËVENDOSJE! dhe i Boiken Abazit tregon për një politikë të fëlliqur që po bën qeveria Rama, duke dashur të ofrojë një dhuratë të dhunshme ndaj vizitorit grek. Lëvizja VETËVENDOSJE! është për miqësinë e bashkëpunimin mes popujve, për të drejta evropiane për minoritetet, por mbi të gjitha për shtete të drejta e jo diskriminuese. Për sa kohë shteti grek vazhdon politika diskriminuese e armiqësore ndaj shqiptarëve, ne do të vazhdojmë ta themi të vërtetën, edhe duke protestuar, e Rama nuk mund të na ndalë me arrestime të shënjestruara.

Bëjmë thirrje të lirohet Boiken Abazi një orë e më parë, e të dënohen urdhërdhënësit për përndjekjen politike e shënjestrimin që po na bëjnë!”, thuhet në reagimin zyrtar.