Disa arsye përse “pak” frikë mund të na bëjë mirë


Për njerëzit që kanë frikë ose fobi, psikologët tani kanë një trajtim modern përveç psikoterapisë.

Ata përdorin realitetin virtual për të ndihmuar njerëzit të luftojnë ankthin e tyre. Nëse keni frikë nga turmat, do të vendoseni në një situatë virtuale ku do të rrethoheni nga njerëz, dhe kjo do t’ju ndihmojë të përballeni me frikërat tuaja dhe t’i kapërceni ato.

Megjithatë, të hedhim një vështrim se si një pjesë e arsyeshme e frikës mund të na ndihmojë të lulëzojmë në jetë.

1. Frika ju ndihmon të humbisni peshë.

Përjetimi i një frike djeg më shumë kalori sesa kur nuk keni frikë nga asgjë. Ndërsa pulsi shpejton rrahjet, trupi ynë përjeton rritje adrenaline. Metabolizmi përshpejtohet dhe sheqeri dhe yndyra digjen gjatë procesit. Në një studim, fiziologët në Universitetin e Londrës në Westminster zbuluan se kur njerëzit shikonin filma horror, digjnin deri në 113 kalori, e cila është e njëjta sasi që do të kishin djegur në një shëtitje gjysmë ore.

2. Frika rrit sistemin tuaj imunitar.

Në disa studime të kryera nga Universiteti Coventry në Mbretërinë e Bashkuar, pjesëmarrësit panë një ndjesi frike të tmerrshme. Pastaj studiuesit morën mostra gjaku nga këta njerëz. Rezultatet treguan se një ndjenjë frike bëri që qelizat e tyre të bardha të gjakut të aktivizohen. Këto janë lloji i qelizave që ju ndihmojnë të luftoni sëmundjet dhe të riparoni trupin tuaj. Sa më shumë qeliza të bardha të gjakut, aq më i fortë është sistemi juaj imunitar.

3. Frika ju jep një ndjenjë fuqizimi dhe motivimi të fortë.

Kur ndiheni të frikësuar, nuk çlirohet vetëm adrelaninë por edhe kimikate të tjera, të tilla si serotonina. Ndihmon trurin tuaj të punojë në mënyrë më efikase, kështu që frika në të vërtetë jep energji.

Për shembull, nëse jeni vrapues dhe ndiqni të njëjtën rrugë çdo ditë, shpejt mësoheni me të, por kur të gjeni një vend të ri ku do të trembeni pak dhe me të vërtetë duhet të përqendroheni, truri juaj do të fillojë duke punuar në maksimum. Truri ynë dëshiron sfida të reja.

4. Frika ju lidh me njerëzit e tjerë.

Kur ndiheni të frikësuar, lirohet oksitocina, e cila është një hormon që ju ndihmon të ndërtoni marrëdhënie me ata që ju rrethojnë. Të gjithë kemi instinktin e mbijetesës dhe kjo na shtyn të çiftëzohemi me njerëzit e tjerë në mënyrë që të kapërcejmë rrezikun. Një shembull i përsosur i kësaj është kur njerëzit grumbullohen së bashku në divan ndërsa shikojnë një film të frikshëm.

5. Ju jep fokus dhe përqendrim.

Të mendosh për të ardhmen ose diçka të panjohur mund të jetë e mjaftueshme për të të trembur. Nëse ndiheni pak të shqetësuar për këtë, së bashku me adrenalinën, lirohet një tjetër hormon i njohur si norepinefrinë, duke ju mbajtur të përqendruar në vend që të krijoni panik. Lejon një mendim më të qartë nën stres, prandaj përdoret në shumë barna kundër depresionit.

Ne jetojmë në një botë me shpërqendrime të vazhdueshme, si shikimi i TV ose shfletimi në internet, dhe pak frikë na ndihmon të jemi plotësisht zgjuar dhe të përqendruar.

6. Frika na ndihmon të shpëtojmë më shpejt nga telashet.

Kur kalojmë nëpër një rrugë pa ndriçim gjatë natës ose dëgjojmë hapa prapa nesh, ne fillojmë të ecim më shpejt dhe të përpiqemi të arrijmë sa më parë në destinacionin tonë të sigurt. Frika e detyron trurin të reagojë menjëherë dhe të gjejë një zgjidhje në vend që të kalojë kohë duke hyrë në një analizë të hollësishme të një situate.

7. Frika na ndihmon të bëjmë një ndryshim pozitiv.

Kur vizitojmë mjekun dhe ata komentojnë në analizën tonë të gjakut, duke thënë se kemi nivele të larta sheqeri dhe rrezikojmë të marrim diabet, ne fillojmë të përjetojmë frikë. Kjo sepse tashmë mund të jemi të vetëdijshëm për dëmin e rëndë që mund të shkaktojë diabeti. Pra, për shkak të kësaj, ne fillojmë të ndjekim urdhrat e mjekut duke konsumuar më pak sheqer dhe duke ndjekur rreptësisht një dietë. Pa frikë, ky ndryshim pozitiv mund të zgjaste shumë.

8. Frika na ndihmon të arrijmë më shumë sukses.

Ekziston një gjendje psikologjike e njohur si sindroma “Cronos”, e cila është kur njerëzit kanë frikë se do të zëvendësohen nga dikush tjetër në ndonjë sferë të jetës së tyre, pavarësisht nëse ka të bëjë me punën, një marrëdhënie apo familjen. Psikologët thonë se në doza të moderuara, kjo frikë mund të na ndihmojë të përparojmë në jetën tonë, dhe pa një frikë të tillë, shumë prej nesh do të ndienin një rënie në jetën tonë private ose profesionale. Kur jemi të sigurt se askush nuk do të na zëvendësojë, ne bëhemi të relaksuar për gjërat që kemi dhe fillojmë të dembelohemi në marrëdhëniet tona dhe në punë.

Burimi: Bright Side