Shënohet dita më e zezë, virusi bën ‘namin e madh’ në këtë shtet


Britania ka shënuar një tjetër rekord negativ të numrit të vdekjeve nga koronavirusi.

Gjatë 24 orëve të fundit, kanë humbur jetën 1,564 persona si pasojë e infektimit me Covid-19.

Ky është numri më i lartë që nga fillimi i pandemisë së koronavirusit.

Ndërsa Britania e Madhe sheh statistika të zymta që tejkalojnë ato të valës së parë, 47,525 raste të reja janë konfirmuar ditën e sotme.

Analiza e të dhënave zyrtare tregon se më shumë se 100,000 vdekje nga koronavirusi deri më tani në Mbretërinë e Bashkuar, shkruajnë mediat e huaja.

Vetëm gjatë shtatë ditëve të fundit, ka pasur 7,421 vdekje të raportuara dhe 374,775 raste të reja.

Kryebashkiaku i Londrës Sadiq Khan zbulon se më shumë se 10,000 londinezë kanë vdekur nga Covid-19.