Shkatërrohet grupi kolumbiano-shqiptar, kishin laborator ko kaine në katin e katërt të pallatit 


Policia e Hollandës mundi të zbulojë një laborator droge në një kompleks apartamentesh sipër një qedre të kujdesit ditor në IJburg në Amsterdam një muaj më parë. Lajmi u konfirmua nga Shërbimi i Prokurorisë Publike (OM). Katër të dyshuar të cilët u përpoqën të largoheshin përmes një ballkoni u arrestuan më pas, dhe një i dyshuar i pestë u kap ditën e hënë.

Mund të thuhet se rasti është i pari në Holandë i cili  konfirmohet të jetë i lidhur me një operacion ndërkombëtar i cili synon të godasë shërbimin e bisedës së koduar AN0M.

Objekti i marrë në përdorim u përdor si një fabrikë e përpunimit të kokainës. U gjet në katin e katërt të një ndërtese apartamentesh.

Policia bastisi ndërtesën dhe arrestoi katër burra ndërsa përpiqeshin të arratiseshin. Burrat janë rreth moshës 24 dhe 53 vjeç. Njëri është nga Amsterdami, dhe të tjerët janë nga vendet e Ekuadorit, Shqipërisë dhe të Kolumbisë.

Ata kanë qenë në paraburgim që nga arrestimi i tyre në datë 25 maj. Paraburgimi i tyre u zgjat me 90 ditë të tjera në sallën e gjyqit të Roterdamit këtë javë.

Në brendësi të banesës, policia gjeti gjashtë kilogramë kokainë bazë në dollapët e kuzhinës dhe 13 kilogramë klorhidrat kokaine në kova të ndryshme përzierjeje.

Kishte gjithashtu edhe 360 litra kimikate, pajisje si dhe mjete të përdorura për përpunimin e kokainës. Po ashtu, u gjetën sende që përdoreshin për të formuar kokainën në blloqe.

drugschemicalien koeban3

Policia vijoi me hetimin i cili çoi në arrestimin e një 27-vjeçari nga Rijswijk të hënën. Shtëpia e tij u kontrollua, si dhe dy shtëpitë e tij në Hagë dhe Honselersdijk. Në të tre vendet gjetën mbi 16.5 kilogram kokainë bazë dhe mbi 2,000 litra kimikate për përpunimin e ilaçeve. U sekuestruan skutera, telefona celularë dhe pajisje të të dhënave dixhitale.

Ky operacion vjen si rezultat i operacionit të madh me 49 të arrestuar në Hollandë, në kuadër të një tjetër operacioni ndërkombëtar që u zhvillua në 16 shtete të botës. Globalisht, kjo rezultoi në mbi 800 arrestime, më shumë se 700 bastisje dhe kërkime, dhe sekuestrim i sasive të mëdha të kokainës, metaleve të kristalit dhe parave të gatshme.