Tërmeti me magnitudë 6.5 trondit këtë vend


Indonezia është goditur sërish nga një tërmet. Këtë herë me magnitudë 6.5 të shkallës Rihter.

Sipas Institutit Sizmiologjik Euro-Mesdhetar, tërmeti u shënua me një thellësi prej 65 km.

Indonezia, një arkipelag me plot 260 milionë njerëz, goditet shpesh nga tërmetet, shpërthimet vullkanike si dhe cunamit, si pasojë e vendndodhjes së saj në Unazën e Zjarrit, që është një hark vullkanesh dhe pllakash tektonike në Pellgun e Paqësorit.

Indonezi